Jakich pracowników zaczyna najbardziej brakować na naszym rynku pracy.

<!–more–>W ostatnim czasie firmy mają coraz więcej problemów z wyszukaniem dobrych ludzi na rozmaite stanowiska, na dzień dzisiejszy ma taki problem blisko 45 procent firm z różnych branż. Jak się okazuje, sytuacja o takim charakterze występuje w wielu gospodarkach, a Polska jest sporo powyżej średniej w tym zestawieniu. Wynika to z paru różnych powodów i na pewno z takiego obrotu sprawy są zadowoleni sami pracownicy.
Prezentowane problemy z kompletowanie załogi mają obecnie przedsiębiorstwa działające w różnych branżach, sytuacja tak naprawdę dotyczy wykwalifikowanych kierowców i pracowników fizycznych, jak również specjalistów i inżynierów. Obecnie można już wręcz powiedzieć o światowym kryzysie, ponieważ skala tego zjawiska zaczęła osiągać bardzo niepokojące rozmiary, w ciągu ostatnich sześciu lat znacząco się pogłębiając.
Wbrew opiniom i twierdzeniom, które stawiają pośród mocno poszukiwanych profesji informatyków, to statystyki pokazują co innego. Co prawda znalezienie dobrej osoby do działu IT w dalszym ciągu rodzi spore problemy, to w praktyce wśród badanych zawodów zajmują oni dopiero ósme miejsce. A najtrudniej już od kilku lat jest znaleźć sprawdzonych pracowników fizycznych.
Ta pracownicza grupa jednak jest bardzo szeroka i w jej skład wchodzą liczne zawody. Tak więc szukani są elektrycy, monterzy i mechanicy, sporym wzięciem cieszą się również spawacze, stolarze i operatorzy wózków widłowych. We wszystkich tych branżach bardzo trudno jest ze znalezieniem zaangażowanej, kompetentnej osoby do pracy.
Następną bardzo poszukiwaną i niełatwą do znalezienia grupą pracowników są kierowcy zawodowi, przede wszystkim autobusów i ciężarówek, a potem inżynierowie i operatorzy maszyn. Kolejne pozycje przysługują usługowej i gastronomicznej branży – różnorakie hotele oraz restauracje także nie będą miały prosto jeśli planują znaleźć rzetelne osoby na rozmaite stanowiska.
Biorąc pod uwagę sytuacje bardzo często można zobaczyć w dużej ilości branż coraz większą walkę o dobrego pracownika. Firmy które chcą zdobyć nowych proponują naprawdę atrakcyjne warunki, więc obecni pracodawcy także są zmuszeni do podjęcia odpowiednich działań, którymi w pierwszej kolejności są podwyżki wynagrodzeń.