Czy automatyzacja pracy ma duży wpływ na stopę bezrobocia.

Ostatnie miesiące to coraz bardziej optymistyczna sytuacja na rynkach pracy – jak widać podanych udostępnionych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, bezrobocie osiągnęło najniższy od 1991 roku poziom. W październiku miało wartość 8,2 procenta, a spadki widoczne były w 14 ze wszystkich województw. Tego typu sytuacja oznaczać będzie dla pracodawców, że mogą wystąpić pewne kłopoty z zatrudnieniem odpowiednich ludzi.

Na pewno taka sytuacja jest widoczna w technologicznych branżach, w nich już od paru lat pracujący tam ludzie mają świadomość tego, że to oni dyktują warunki. Lecz dość podobna sytuacja pojawia się ostatnio w coraz to nowych branżach, między innymi w obszarach, w których całkiem niedawno jeszcze z pracą było bardzo różnie.

Taka sytuacja będzie bardzo korzystna nie tylko dla zatrudnianych pracowników, ale także dla całości gospodarki, którą będzie napędzał odpowiedni wzrost wypłat. Poza tym coraz większe znaczenie mają różne dodatki, jakimi kusi się pracowników. Można do nich między innymi zaliczyć karty sportowe, opiekę medyczną czy ubezpieczeniowe pakiety dla pracownika i jego rodziny.

Co interesujące, tendencje w naszym kraju przedstawiają się zupełnie inaczej, niż w innych krajach, gdzie obserwuje się ciągły wzrost poziomu bezrobocia. Jak pokazują światowe dane w roku 2017 liczba ludzi pozostających bez pracy osiągnąć nawet poziom blisko 200 milionów. Najważniejszym powodem takich problemów jest gorsza sytuacja gospodarcza.

Wbrew tezom wielu osób, technologiczny postęp i automatyzacja pracy zbyt mocno nie wpływają na poziom bezrobocia. Tego typu hasła usłyszeć już można od dziewiętnastego wieku, a w dalszym ciągu mimo pojawienia się wielu urządzeń i maszyn pracowników nic nie zastąpi. Faktem jest natomiast to, że nowoczesne rozwiązania technologiczne będą powodowały znikanie niektórych profesji i powstawanie innych.

Ilość takich nowych zawodów w ostatnim czasie rośnie bardzo dynamicznie, albo w bezpośredni sposób one korzystają z technologii, albo zapewniają jej odpowiednią obsługę. Z tego też powodu coraz bardziej zaczyna być widoczna decentralizacja zatrudnienia i zwiększenie elastyczności zatrudnionych osób, które chcąc mieć atrakcyjne zajęcie inwestować powinny we własny rozwój i nie obawiać się zmian.