Czy nowoczesne technologie mają ma duży wpływ na stopę bezrobocia.

Ostatnie parę miesięcy to poprawiająca się sytuacja na pracowniczych rynkach – jak widać podanych udostępnionych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, bezrobocie osiągnęło najmniejszy od 1991 roku poziom. Pod koniec 2016 roku wynosiło około ośmiu procent, a jakieś spadki zanotowano w prawie wszystkich województwach. Sytuacja taka dla pracodawców będzie oznaczała, że będą oni mieli pewne problemy z zatrudnieniem dobrych pracowników.

Z pewnością taka sytuacja występuje w technologicznych branżach, tam już od kilku lat pracownicy są przyzwyczajeni do tego, że to oni dyktują warunki. Lecz bardzo podoba sytuacja zaczyna mieć miejsce w zupełnie nowych branżach, również w obszarach, w których jeszcze do niedawna warunki dyktowały firmy.

Sytuacja tego typu może być dość korzystna nie tylko dla osób szukających zatrudnienia, lecz i dla naszej gospodarki, którą może napędzić odpowiedni wzrost wypłat. Poza tym coraz większe znaczenie mają dodatkowe benefity, którymi pracownicy są kuszeni. Zaliczyć do nich między innymi można karty sportowe, prywatną opiekę zdrowotną czy pakiet ubezpieczeń dla pracownika i jego rodziny.

Co ważne, trendy w naszym kraju są całkowicie inne, niż na całym świecie, gdzie jest obserwowany systematyczny wzrost wysokości bezrobocia. Międzynarodowa Organizacja pracy ocenia, że w 2017 roku ilość ludzi bez pracy może osiągnąć poziom powyżej dwustu milionów. Najważniejszym powodem takich problemów jest pogorszenie sytuacji gospodarczej.

Wbrew tezom licznych osób, rozwój technologiczny i zwiększająca się automatyzacja nie wpływają zbyt mocno na ilość bezrobotnych. Takie hasła usłyszeć już można od dwustu lat, a w dalszym ciągu pomimo wykorzystywania ogromnych ilości najróżniejszych urządzeń pracowników nic nie zastąpi. Faktem jest natomiast to, że zaawansowane rozwiązania technologiczne będą powodowały wymieranie pewnych zawodów i tworzenie się innych.

Ich liczba w ostatnim czasie bardzo dynamicznie rośnie, albo w bezpośredni sposób one korzystają z technologii, albo zapewniają jej odpowiednią obsługę. Dlatego też widoczna jest coraz bardziej decentralizacja zatrudnienia i powiększenie elastyczności zatrudnionych osób, które chcąc mieć atrakcyjne zatrudnienie inwestować muszą w swój rozwój i nie obawiać się zmian.