Czy nowoczesne technologie mają ma wpływ na poziom bezrobocia.

Ostatnie parę miesięcy to coraz lepsza sytuacja na rynkach pracy – jak pokazują dane udostępnione przez Ministerstwo Pracy, bezrobocie osiągnęło najniższy od prawie trzydziestu lat poziom. Pod koniec 2016 roku miało wartość około ośmiu procent, a spadki widoczne były w 14 ze wszystkich województw. Taka sytuacja oznacza dla pracodawców, że mogą pojawić się u nich problemy ze znalezieniem odpowiednich specjalistów.

Na pewno sytuacja tego typu jest mocno widoczna w branżach technologicznych, w nich już od paru lat pracujący tam ludzie mają świadomość tego, że to oni stawiają warunki. Lecz identyczna sytuacja pojawia się ostatnio w coraz to nowych branżach, także w obszarach, w których jeszcze całkiem niedawno warunki dyktowały firmy.

Tego typu sytuacja może być korzystna nie tylko dla samych pracowników, lecz i dla całości gospodarki, którą będzie rozruszał odpowiedni wzrost pensji. Oprócz tego coraz większą rolę ogrywają pozapłacowe dodatki, jakimi kusi się pracowników. Zaliczyć do nich między innymi można karty sportowe, prywatną opiekę medyczną czy pakiety ubezpieczeniowe dla całej rodziny.

Co interesujące, trendy w naszym kraju przedstawiają się zupełnie inaczej, niż w reszcie świata, gdzie obserwuje się ciągły wzrost poziomu bezrobocia. Międzynarodowa Organizacja pracy ocenia, że w roku 2017 ilość ludzi pozostających bez pracy osiągnąć nawet poziom blisko 200 milionów. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest pogorszenie sytuacji gospodarczej.

Wbrew tezom wielu osób, technologiczny postęp i automatyzacja pracy nie mają wielkiego wpływu na ilość bezrobotnych. Tego typu hasła słyszy się często od dziewiętnastego wieku, a cały czas mimo używania ogromnej ilości maszyn i urządzeń pracownicy dalej są niezbędni. Natomiast rzeczywiście tak jest, że zaawansowane rozwiązania technologiczne powodują wymieranie niektórych zawodów i tworzenie się innych.

Ich liczba w ostatnim czasie rośnie bardzo szybko, albo w bezpośredni sposób one korzystają z nowoczesnych technologii, albo będą zapewniać jej obsługę na odpowiednim poziomie. Z takich też powodów widoczna jest coraz bardziej decentralizacja zatrudnienia i większa elastyczność zatrudnionych osób, które chcąc mieć atrakcyjne zajęcie muszą inwestować we własny rozwój i nie obawiać się zmian.