Jakich zawodów najbardziej brakuje na pracowniczym rynku.

<!–more–>W ostatnich latach przedsiębiorstwa zaczynają mieć naprawdę duże problemy z zatrudnieniem dobrych ludzi na rozmaite stanowiska, aktualnie ma taki problem prawie pięćdziesiąt procent wszystkich firm. Jak można dostrzec, sytuacja o takim charakterze będzie miała miejsce w wielu państwach, a Polska znajduje się znacznie powyżej średniej w tym zestawieniu. Jest to skutkiem paru przyczyn i z pewnością z takich okoliczności cieszą się sami pracownicy.
Opisywane problemy z zatrudnieniem mają obecnie firmy funkcjonujące w różnych branżach, sytuacja dotyczy zarówno wykwalifikowanych pracowników fizycznych i kierowców, ale także inżynierów oraz specjalistów. Aktualnie powiedzieć już wręcz można o kryzysie na całym świecie, ponieważ skala zjawiska zaczęła osiągać mocno niepokojące rozmiary, w ciągu ostatnich kilku lat pogłębiając się znacząco.
Wbrew powszechnym opiniom, które stawiają pośród mocno poszukiwanych zawodów specjalistów IT, to statystyki pokazują co innego. Wprawdzie znalezienie dobrej osoby do działu IT bez przerwy nie jest proste, to w praktyce w całościowym zestawieniu zajmują oni dopiero ósmą pozycję. A najciężej już od paru lat jest znaleźć doświadczonych pracowników fizycznych.
Ta pracownicza grupa jednak jest ogromnie szeroka i obejmuje sporo zawodów. Przede wszystkim poszukiwani są mechanicy, elektrycy i monterzy, dużą popularnością cieszą się również stolarze, spawacze i osoby mające uprawnienia na wózki widłowe. We wszystkich tych branżach bardzo trudno jest ze znalezieniem kompetentnej, zaangażowanej osoby do pracy.
Następną bardzo poszukiwaną i niełatwą do znalezienia grupą pracowników są kierowcy zawodowi, głównie samochodów ciężarowych i autobusów, a potem operatorzy maszyn oraz inżynierowie. Miejsca kolejne przypadły w udziale branży usługowej i gastronomicznej – różnorakie hotele i restauracje także łatwo mieć nie będą jeżeli chcą znaleźć rzetelne osoby na rozmaite stanowiska.
Aktualnie niejednokrotnie zobaczyć można w licznych branżach rosnącą rywalizację o dobrych pracowników. Firmy jakie chcą zatrudnić nowych muszą zaproponować naprawdę atrakcyjne warunki, więc obecni pracodawcy również są zmuszeni do podjęcia odpowiednich działań, jakimi przede wszystkim będą podwyżki wynagrodzeń.