Kiedy przychodzi pora na to, żeby zmienić zawód.

Na pracy większość osób spędza sporą część życia, w wielu przypadkach będzie to nawet więcej niż dziesięć w ciągu doby. Z tego też powodu to, jak będziemy się w pracy czuli odbija się w dużym stopniu na innych rzeczach, wypoczynku czy relacjach z najbliższymi. Ciągły stres i napięcie bardzo negatywnie wpływają również na stan zdrowia pracownika.
W chwili gdy trudno już zapanować nad wszystkim, to być może najwyższa pora pomyśleć o zmianach, niekiedy trzeba wręcz podjąć takie ryzyko. Po pierwsze należy mieć pewność, czy źródłem problemów jest szef, u jakiego się pracuje, czy to co robi się w pracy. W pierwszym przypadku mowa będzie o toksycznym pracodawcy, i to tak naprawdę u niego nie będą odpowiadały warunki zatrudnienia, zakres obowiązków czy wynagrodzenie.
Jeżeli natomiast ktoś bez względu na panujące warunki, w jakich będzie pracować nie potrafi się cieszyć z tego, czym się zajmuje, to wtedy ma się do czynienia z toksycznym zawodem. W takich przypadkach pracownik nie dostrzega nic pozytywnego, brakuje jakiejkolwiek motywacji do dalszego rozwoju i planowania swojej kariery zawodowej.
W pierwszej sytuacji niejednokrotnie wystarczy poszukać innego pracodawcy, żeby sytuacja uległa zmianie. Przypadek drugi wiąże się ze zdobyciem nowego zawodu, co bynajmniej nie oznacza, że zacząć trzeba będzie wszystko od początku, a zdobyte umiejętności przestają być potrzebne. Bardzo często właśnie wcześniej zdobyte doświadczenia bardzo się przydają podczas wykonywania nowego zawodu.
Obawy sporej liczby osób zapewne będzie budził czas, którego będzie się potrzebować do kompleksowego zmienienia swojego zawodu. Tu nie ma dokładnie określonych zasad, dużo zależało bowiem będzie od tego, jakie się ma plany na przyszłość. W specjalistycznych zawodach może być nawet niezbędne parę lat aby osiągnąć biegłość, lecz w dużej części przypadków wystarczy kilka miesięcy.
Ważnym aspektem jest też to, kto będzie pomagał w czasie ustalania swojej zawodowej przyszłości, czy zająć się tym samemu, czy zwrócić się po profesjonalną pomoc. Można zastanowić się nad spotkaniem z zawodowym doradcą, często również w urzędach pracy można uzyskać możliwość konsultacji zawodowych.